Indux Flip Medium-sized kitchen outlet with ground wire, built into the countertop or wall cabinet, aluminum, with 2 outlets and 2 USB chargers 1208957848
| Brand | Indux |
| Colour | Stainless steel |
| Height | 73mm |
| Series | Flip |
| Number of sockets | 2 |
| Compliant for France, Belgium | No |
| With switch | No |
| Material | Stainless steel |
| Width | 240mm |
| Depth | 120mm |
| With LED lighting | No |
| Number of USB A chargers | 1 |
| Product class | Socket kitchen |
| Borehole | 230x112mm |
| Mounting method socket | In the worktop |
| Number of USB C chargers | 1 |
| Number of HDMI connections | 0 |
| Number of RJ45 connections | 0 |
| Number of wireless charging points | 0 |
| Power outlet type | Type F / Side earthing |
Find out which sockets are best suited to your kitchen. Includes useful installation tips, design options and exclusive offers on loriano.